Proje Yönetiminde Doğru Zannedilen 3 Yanlış

Proje Yönetiminde Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

“Proje Yöneticisi” son zamanlarda popüler mesleklerden biri haline gelmeye başladı. Bilinenin aksine Proje Yönetiminin , iş takibi ve zaman planı hazırlamaktan çok daha ötesi olduğunun farkına varılması gerekiyor. Proje yönetiminde doğru bilinen yanlışlar, 3 ana başlıkta şu şekilde özetlenebilir:

  1. Proje Yönetimini iş takibinden ibaret sanmak

Genel algı, Proje Yöneticisinin işinin büyük bölümünün, Proje ekibi tarafından yapılan işlerin planlanan zamanda bitirdiğinden emin olmak ve bunu raporlamak olduğu sanılmaktadır. Fakat bunlar proje yönetiminin ufak bir parçasıdır. Proje yöneticilerinin proje boyunca neler yaptığına örnekler verecek olursak:

  • Planlanan kapsam doğrultusunda teslimatların sağlanması (Kapsam yönetimi)
  • Yapılan işlerin planlanan bütçe doğrultusunda tamamlanması (Maliyet yönetimi)
  • Anahtar kişiler ve proje paydaşlarının katılımının sağlanması (İletişim yönetimi)
  • Sürprizlere karşı hazırlıklı olmak (Risk yönetimi)
  • Değişimi kontrol altında tutmak (Değişim yönetimi)

2. Proje ekibinden gelen hesaplamaları koşulsuz kabul etmek

Bir işin ne kadar süreceğini en doğru o işin içinde bulunan ve önceden defalarca yapmış kişiler bilse de,  sürelerin risk faktörü katılmadan optimistik bakış açısıyla verilmiş olacağını göz önünde bulundurmak ve bu işi etkileyecek diğer faktörleri dikkate almak gerekmektedir.  Projede gecikmelerin yaşanmaması için, ekibinizden gelen süreleri zaman planına eklemeden önce yeniden gözden geçirebilir, benzer projelerdeki gerçekleşen süreleri de dikkate alabilir, risk faktörünün yer aldığı aktiviteler için PERT gibi teknikler kullanılarak aktive sürelerinin tahmin edilme başarısını arttırabilirsiniz.

3. Planlama yapmadan projeye başlamak

Proje yönetiminde doğru bilinen yanlışlar dan biri de Gantt Şeması hazırlamanın  yeterli olacağı yönünde. Proje Yönetimi Planları (Project Management Plans)  proje başlamadan hazırlanan ve kapsam, zaman, maliyet, kaynak, risk, kalite yönünden projesinin nasıl planlanacağını, yönetileceğini  ve kontrol edileceğini açıklayan dokümanlardır. Örneğin; riskler nasıl belirlenecek, ne kadar sürede bir gözden geçirme toplantıları yapılacak, planlanan işe karşı gerçekleşen iş performansı nasıl  hesaplanacak gibi soruların cevapları bu  dokümanda yer alır. Proje yönetiminde başarılı olmanın ana kriterlerinden birisi projeyi planlanan şekilde tamamlamaktır. Bu nedenle projenin performansını takip etmek ve gerekmesi durumunda önlem almak için Proje Yönetimi Planları ve baseline lar hazırlanmadan projeye başlanmamalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir