Proje Yönetiminde Bilinen Yanlislar

      Yorum yok Proje Yönetiminde Bilinen Yanlislar

“Proje Yöneticisi” son zamanlarda popüler mesleklerden biri haline gelmeye başladı. Bilinenin aksine Proje Yönetiminin , iş takibi ve Proje Zaman Planı hazırlamaktan çok daha ötesi olduğunun farkına varılması gerekiyor. Bu yazımda, Proje Yönetiminde yapılan 3 genel hataya yer vermek istiyorum:

Proje Yönetimini iş takibinden ibaret sanmak

Genel algı, Proje Yöneticisinin işinin büyük bölümünün, Proje Ekibi tarafından yapılan işlerin planlanan zamanda bitirdiğinden emin olmak ve bunu raporlamak olduğu sanılmaktadır. Fakat  planlanan kapsam doğrultusunda teslimatların sağlanması (Kapsam yönetimi),  yapılan işlerin planlanan bütçe  doğrultusunda tamamlanması (Maliyet yönetimi), anahtar kişiler ve proje paydaşlarının katılımının sağlanması (İletişim yönetimi), sürprizlere karşı hazırlıklı olmak (Risk yönetimi) ve değişimi kontrol altında tutmak (Değişim yönetimi) Proje Yöneticisi’nin temel görev ve sorumluluklarındandır.

Proje ekibinden gelen hesaplamaları koşulsuz kabul etmek

Bir işin ne kadar süreceğini en doğru o işin içinde bulunan ve önceden defalarca yapmış kişiler bilse de,  sürelerin risk faktörü katılmadan optimistik bakış açısıyla verilmiş olacağını göz önünde bulundurmak ve bu işi etkileyecek diğer faktörleri dikkate almak gerekmektedir.  Projede gecikmelerin yaşanmaması için, ekibinizden gelen süreleri zaman planına eklemeden önce yeniden gözden geçirebilir, benzer projelerdeki gerçekleşen süreleri de dikkate alabilir, risk faktörünün yer aldığı aktiviteler için PERT gibi teknikler kullanılarak aktive sürelerinin tahmin edilme başarısını arttırabilirsiniz.

Planlama yapmadan projeye başlamamak

Proje Yönetimi Planları (Project Management Plans)  proje başlamadan hazırlanan ve kapsam, zaman, maliyet, kaynak, risk, kalite yönünden projesinin nasıl planlanacağını, yönetileceğini  ve kontrol edileceğini açıklayan dokümanlardır. Örneğin; riskler nasıl belirlenecek, ne kadar sürede bir gözden geçirme toplantıları yapılacak, planlanan işe karşı gerçekleşen iş performansı nasıl  hesaplanacak gibi soruların cevapları bu  dokümanda yer alır. Proje yönetiminde başarılı olmanın ana kriterlerinden birisi projeyi planlanan şekilde tamamlamaktır. Bu nedenle projenin performansını takip etmek ve gerekmesi durumunda önlem almak için Proje Yönetimi Planları ve baseline lar hazırlanmadan projeye başlanmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir