En Popüler 3 Proje Yönetim Sertifikası: PMP, PRINCE2 ve CAPM

PMP (Project Management Professional) Proje Yönetim Sertifikası

PMP, global çapta kabul gören ve Türkiye’de dikkate alınan en değerli proje yönetim sertifikası. PMP sertifikasına sahip olmak, proje yönetimi konusunda hem yeterli bilgi seviyesine sahip olduğunuzu hem de yeterli tecrübeniz olduğunu gösterir. Türkiye’de yayınlanan çoğu ilanda artık PMP sertifikasına sahip olmanın tercih sebebi olduğu belirtiliyor. İlaveten 2017’de global çapta yapılan Proje Yönetim Ücret Anketine göre (10. Versiyon), PMP sertifikasına sahip olan kişiler, sertifika sahibi olmayanlara göre %23 daha fazla kazanıyor. 200 sorudan oluşan PMP sınavı kolay değil ve sınavı kazanmak için mutlaka ön hazırlık yapmanız gerekiyor.

Ücret: PMI üyeleri için sınav ücreti $405; üye olmayanlar için ise $555.

Not: Eğer 35 saatlik eğitime sahip değilseniz, ön koşul olarak bu eğitimi de almanız gerekiyor. Farklı kurumlardan ya da online olarak bu eğitimi alabilirsiniz. (Eğitim fiyatı kurumdan kuruma değişiklik gösterebilir.)

Gereksinimler: 4 yıllık üniversite mezunları için 4.500 saat proje yönetimi tecrübesi ve proje yönetimi üzerine 35 saatlik eğitime sahip olma

Sertifikayı veren kuruluş: PMI

Sınav Sistemi: Çoktan Seçmeli Test, 200 soru, 4 saat, Türkçe dil desteği var.

Sertifika Geçerlilik Süresi: 3 yıl, 60 PDU topladığınız taktirde sınava yeniden girmeden sertifikanızı yenileyebilirsiniz.

PMP Sınavını nasıl ilk seferde geçersiniz? Detaylar için pmp-sinavina-nasil-hazirlanmali adlı yazımı okuyabilirsiniz.

CAPM (Certified Associate in Project Management) Proje Yönetim Sertifikası

Üniversite öğrencileri, yeni mezunlar ya da yeterli proje yönetimi tecrübesine sahip olmayanlar eğer proje yönetimi konusunda kariyer hedefliyor ise; PMP göre daha kolay olan CAPM sertifikasını alabilirler. Bu sertifika ile proje yöneticilerinin kullandığı methodolojilere hakim olarak; projelerdeki başarınızı arttırabilirsiniz. Kariyer anlamında daha büyük projelerde görev almak ve sorumluluk alanlarınızı genişletmek için bu sertifikadan yararlanabilirsiniz. Yeni mezunlar için tavsiyem, iş görüşmelerinde hem proje yönetimi bilgi seviyenizin yeterli olduğunu hem de kendini geliştirmek adına çaba sarfettiğinizi göstermek için bu sertifikayı almanızdır. Henüz ülkemizde PMP kadar tanınmıyor olsa da, ileride bu sertifikanın popülerliği de artacaktır.

Ücret: PMI üyeleri için sınav ücreti $225; üye olmayanlar için ise $300.

Gereksinimler: En az lise diplomasına sahip olması şartı aranıyor. 1.500 saatlik proje yönetimi tecrübesi ya da proje yönetimi üzerine 23 saatlik eğitimden birine sahip olma

Sertifikayı veren kuruluş: PMI

Sınav Sistemi: Çoktan Seçmeli Test, 150 soru, 3 saat

Sertifika Geçerlilik Süresi: 5 yıl, sertifikayı yenilemek için yeniden snava girmek gerekiyor.

PRINCE2 Foundation / PRINCE2 Practitioner Proje Yönetim Sertifikası

PRINCE2 Foundation ve Practitioner, global çapta geçerliliği olan ve PMP gibi dünyada yaygın olarak kullanılan sertifikalardır. Özellikle İngiltere ve İngiliz sömürgesi ülkelerde PMP sertifikasından daha fazla talep görmektedir. Ülkemizde ise PMP sertifikası PRINCE2 göre tercih sebebidir. PRINCE2 Foundation sertifikasına sahip olmak, PRINCE2 metodolojisi hakkında temel kavram ve bilginiz olduğunuzu gösterir. PRINCE2 Practitioner sınavına girmek için ise PRINCE2 Foundation, PMP ya da CAPM sertifikasına sahip olma şartı aranıyor. PRINCE2 Practitioner sertifikası, daha üst düzey proje yöneticilerine yönelik olup; projelerinizde PRINCE2 prensip ve süreçlerini iyi seviyede uyguladığınızı gösterir.

Ücret: Sinava nerede girdiğinize göre değişkenlik gösteriyor. Çoğunlukla akretide edilen eğitim kuruluşların (ATO), aynı zamanda PRINCE2 sınavını da yapabilme yetkisi bulunmaktadır. Bu kurumlar tarafından verilen eğitim bedeline sınav ücreti de dahil edilebilmektedir.

Gereksinimler: PRINCE2 Foundation için bir ön şart yok. PRINCE2 Practitioner için PRINCE2 Foundation, PMP, CAPM, IPMA Level A, IPMA Level B, IPMA Level C, IPMA Level D sertifikalarından en az birine sahip olma

Sertifikayı veren kuruluş: Axelos

Sınav Sistemi:

PRINCE2 Foundation: Çoktan Seçmeli sorular, 60 dakika, 60 soru, soruların 55% yapma şartı (33 soruya denk geliyor), Türkçe dil desteği yok

PRINCE2 Practitioner: 150 dakika, 68 soru, soruların 55% yapma şartı (38 soruya denk geliyor), Türkçe dil desteği yok

Sertifika Geçerlilik Süresi: PRINCE2 Foundation sertifikası hiç bir zaman geçerliliğini yitirmez. PRINCE2 Practitioner sertifikası 5 yıl sonra geçerliliğini yitirir. Uzatmak için 3-5 yıl içerisinde yeniden kayıt sınavına girmek gerekiyor.

PMP ve PRINCE2 karşılaştırması

Hangi proje sertifika programı size daha uygun?

PMP ve PRINCE2 en tercih edilen proje yönetim sertifikaları. Eğer hangi sertifikayı alacağınıza karar veremiyorsanız, aşağıdaki 2 sorula cevap vermeniz gerekiyor. Hangi proje yönetim sertifikasını seçeceğinize karar verirken dikkate almanız gereken en önemli 2 değerlendirme kriteri şu şekildedir:

 • Organizasyonunuzda hangi sertifikasyon uygulamasının kabul gördüğü
  • Çalıştığınız firma PMBOK mı yoksa PRINCE2 methodolojisini mi benimsiyor?
 • Lokal pazarda hangi sertifika programının tercih sebebi olduğu
  • O Ülkedeki iş ilanlarında sıklıkla PMP mi yoksa PRINCE2 mu tercih sebebidir?

PMP ve PRINCE2 arasındaki farklar:

 1. PMP sınavı genel kabul görmüş proje uygulamalarını nasıl uyguladığınıza dair bilgi seviyenizi ölçerken; PRINCE2 spesifik olarak bir PRINCE2 projesini nasıl yürüttüğünüze dair bilgi seviyenizi test eder. PMBOK göre projelerinizde kullanacağınız en uygun yöntemlere siz karar verirsiniz; bu nedenle sınavda sıklıkla “şöyle bir durum ile karşılaşırsanız en uygun yöntem hangisi olurdu?” gibi  sorularla karşılaşmanız muhtemel. PRINCE2 ise bir projeyi başarılı bir şekilde yürütmeniz için adım adım ve detaylı bir methodoloji sunar.  PRINCE2 soruları oldukça spesifik; sorunun cevabını ya biliyorsunuz ya da bilmiyorsunuzdur.
 2. PMP sertifika sınavı, projeyi yönetirken uygulanan teknikler, kullanılan araç & yöntemler ve en geçerli uygulamalar üzerine odaklanırken; PRINCE2 sertifika sınavı süreç odaklıdır ve proje yönetim süreci hakkında nasıl, ne, ne zaman ve kim sorularının cevabını vermenizi ister.
 3. PMP göre, projenin başarısından direkt olarak proje yöneticisi sorumludur. PRINCE2 ise o proje için proje yöneticisi, üst yönetimin elçisidir ve tüm projenin başarısı üst yönetimin sorumluluğundadır.
 4. Türkiye’deki iş ilanlarında sıklıkla PMP aranmaktadır.
 5. Payscale sitesine göre Amerika’da, PMP sertifikasına sahip proje yöneticileri 103K USD kazırken; PRINCE2 sertifikasına sahip proje yöneticileri ortalama 97K USD kazanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir