Proje Yöneticileri Ne Kadar Kazanıyor?

PMP Sertifikasına Sahip Proje Yöneticileri Ne kadar Kazanıyor?

Proje yöneticilerin ne kadar kazandığını, PMP sertifikasyonuna sahip olmanın ne ölçüde maaş artışına yol açacağını hiç merak ettiniz mi?

Yakın zamanda 37 Ülkeden 33,000’den fazla proje yöneticisinin katılımıyla, proje yönetim uzmanlarının ortalama ne kadar kazandığına dair geniş kapsamlı bir anket yapıldı. Bu anket, proje yönetiminde dünyadaki en yetkili organizasyon PMI tarafından hazırlanmıştır ve elde edilen sonuçlar oldukça şaşırtıcıdır:

Anket sonuçlarına genel bir bakış atacak olursak; ankete katılanların 70%, toplam kazançlarının (ücret, bonus ve diğer yan haklar dahil) 12 ay içerisinde arttığını söylemiştir. Diğer bir önemli nokta ise, bu anket PMP sertifikası olanların, PMP sertifikasyonu olmayanlara göre daha fazla ücret aldığını ortaya koymuştur.

Kazanılan ücreti belirleyen 4 temel faktörden söz edilmektedir. Bunlar; görev yapılan ülke, ne kadar süre proje yönetiminde deneyim sahibi olunduğu, kişinin pozisyon/görevi ve yönetilen projenin (bütçesel ve ekip sayısı bakımından) büyüklüğüdür.

 • Görev Alınan Ülke

Ülkeden ülkeye kazanılan ortalama proje yöneticisi maaşları aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Proje yöneticilerin en yüksek rapor ettiği maaş yıllık ortalama 130,996 USD ile İsviçre’de kazanılmaktadır. Bunu sırasıyla Amerika (112,000USD) ve Avustralya (108,593 USD) takip etmektedir. En çok para kazanacağınız Ülkeler arasında ilk sırada bulunan İsviçre yaşam kalite standardı endeksine göre “yaşanacak en iyi ülke” seçildi. Haftalık çalışma süresi ise sadece 35 saat. Nüfusunun %20 ‘den fazlası ise yabancılardan oluşuyor.

Aşağıdaki anket sonuclarında sadece “tam zamanlı” olarak çalışan uzmanların verdiği cevaplar değerlendirmeye alınmıştır. İlaveten “ücret” değerlendirmesinde bonus ve yan haklar ilave edilmemiştir. n sayısı, ankete katılan kişi sayısını göstermektedir.

Ülkelere Göre Proje Yöneticisi Maaşları:

Ülkere göre proje yöneticisi ücretleri, proje yöneticileri ne kadar kazalıyor?

 • Deneyim Süresi

Beklenildiği gibi, proje yönetiminde kazanılan deneyim süresi arttıkça, kazanılan ücret de doğru orantılı olarak artmaktadır. İşleyen demir pas tutmazmış, çalışmaya devam…

www.projesehri.com

Deneyimli proje yöneticileri ne kadar para kazanıyor, deneyim ile kazanılan ücret arasında nasıl bağlantı var?

 • PMP Sertifikasına Sahip Olma ve Görev Aldığınız Pozisyon

Öncelikle bilmeniz gereken, bu ankete katılanların %82 PMP sertifikasyonuna sahip olduğu. Aşağıdaki tabloda, tüm ülkelerde, PMP sertifikasının ücret artışına direkt olarak katkı sağladığını görebilirsiniz. Fakat, sağladığı fayda ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Bu çalışmaya göre, Türkiye’de PMP serifikasına sahip olanlar, olmayanlara göre %20 daha fazla kazanmaktadır. İş ilanlarında, PMP sertifikasının tercih nedeni olduğunun belirtilmesi sürpriz degildir.

İlaveten ne kadar süre PMP sertifikasına sahip olduğunuzun da, ücret artışına doğrudan etkisi vardır. Aynı şekilde yetki ve sorumluluğunuz arttıkça aldığınız ücret de artmaktadır.

Sadece PMP Sertifikasyona sahip olmak değil, ne kadar süre PMP sertifikasyonuna sahip olduğunuz da önemli. 3. yılın sonunda 60 PDU kazanarak, sınava yeniden girmeden sertifikanızı 3 yıl daha uzatabilirsiniz.

www.projesehri.com

PMP Sertifikası olanlar daha fazla mı kazanıyor? PMP sertifikalılar ne kadar kazanıyor?

 • Çalışılan Projelerin Büyüklüğü

Birçok ülkede daha büyük bütçeli proje ve ekibi yöneten proje yöneticileri, daha yüksek ücretler kazanmaktadır.

 • Türkiye için Anket Sonuçları

Yakın zamanda yayınlanan Project Management Salary Survey (Versiyon 10) göre Türkiye’deki durum aşağıda özetlenmiştir:

 • Türkiye’den toplam 355 kişi ankete katılmıştır.
 • Ankete katılanlar arasında; 4 yıllık lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesinde diplomaya sahip bireylerin kazançları arasında önemli farklılıklar bulunmamaktadır.
 • Türkiye’de ankete katılanların büyük çoğunluğunun PMP Sertifikası bulunmamaktadır.
 • Türkiye’de PMP sertifikasına sahip kişiler, PMP sertifikası olmayanlara göre %20 daha fazla kazanmaktadır.
 • Türkiye’den ankete katılan kişilerin %78’i erkek olup; erkeklerin kadın Proje Yöneticilerine oranla daha fazla kazandığı raporlanmıştır.
 • En yüksek ücreti Finans Sektöründe çalışan Proje yöneticileri alıyor. Finans sektörünü, İnşaat sektörü takip etmektedir.
 • Proje yöneticilerinden sadece %19’u, çalıştıkları organizasyonda Proje Yönetimi Kariyer Yolunun düzgün, açıkça tanımlanmış ve yazılı olduğunu belirtmişlerdir.

PMP sertikasına sahip olmak %20 daha fazla para kazanmak anlamına geliyor. Peki PMP Sınavını nasıl ilk seferde geçersiniz? Detaylar için pmp-sinavina-nasil-hazirlanmali makaleme bekliyorum.

Sizce yapılan anket sonuçları ne kadar  doğru, fikir ve yorumlarınızı bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir