Neden Proje Başlatma Belgesine (Project Charter) ihtiyaç vardır?

Proje Başlatma Belgesi nedir ve neden gereklidir?

Proje Başlatma Belgesi, projenizin değerini ortaya koyan, projenizi ve proje yöneticisini ilgili projede çalışmak üzere yetkilendiren bir belgedir. Bu doküman o kadar önemlidir ki; proje başlatma belgesi olmadan projeye başlamamalısınız.

Proje Başlatma Belgesinin yararlarını aşağıdaki gibi özetlemek mümkündür:

♣Proje Başlatma Belgesi formal olarak projenin var oluşunu kabul ve ilan eden bir belgedir. Diğer bir ifadeyle, Proje Başlangıç Belgesi olmadan proje ortaya çıkamaz.

♠Proje Yöneticisine, projeyi yürütme yetkisi veren belgedir. Çoğu organizasyonlarda; organizasyon şemasında proje ekibi, proje yöneticisine bağlı değildir. Bu nedenle proje yöneticisinin ilgili projeye atandığının resmi olarak bu belge ile ilan edilmesi önemlidir.

♠Tüm proje paydaşlarına proje hakkında gerekli bilgiyi sunarak, projenin anlaşılmasında önemli rol oynar. Projenin başarılı olmasının en büyük kriterlerinden birisi de etkin iletişimdir, paydaşların desteği olmadan başarı söz konusu olamaz.

Proje Başlatma Belgesi Proje Yöneticisi ya da Proje Sponsoru tarafından yazılabilir. Fakat, Proje Sponsoru tarafından mutlaka onaylanması gerekir. Bazı organizasyonlarda sponsora ilaveten üst Yönetimde bu belgeyi onaylar. Proje başlangıç belgesinde, detaylı zaman & maliyet bilgisi ya da tam kapsamlı risk analizi yer almaz. Detaylı planlama aşamasına, projeye bu belgenin onaylanması ile yetki verildikten sonra geçilir.

Proje Başlatma Belgesi neden gereklidir?

♠Proje başlatma belgesinin olmaması, Projenin değer ve öneminin yeterince anlaşılamamasına yol açar çünkü projenin amacı, iş gerekçesi ve getireceği stratejik faydalar onaylanıp, proje paydaşlarına ilan edilmemiştir.

♠Proje Başlatma Belgesi; Projenin Amacı, Projenin Çıktıları, Potansiyel Riskler, İşin Gerekçesi, Proje Yöneticisinin Sorumlulukları, Kabul Kriterleri, Kısıtlar, Varsayımlar, Milestone ların yer aldığı ve Proje Paydaşlarının ilan edildiği kritik öneme sahip bir dokümandır. Bu belgeyi hazırlayıp; projenin başında ve tek seferde sponsorun ve üst yönetimin onayını almanız durumda, karar ve onay almak için sürekli olarak sponsor ve üst yönetimin kapısını çalmamış olursunuz.

♠ Proje paydaşlarını ortak paydada buluşturarak; fikir çatışmalarını ortadan kardırır.

♠ Bu belge, resmi olarak Proje Yöneticisini yetkilendirdiği için otorite eksikliğini ortadan kaldırır.

Proje Başlatma Belgesinin örneğini indirmek için aşağıdaki linki tıklayın:

ÖRNEK PROJE BAŞLATMA BELGESİ

 

Project Charter Turkce

Proje Yöneticileri için Örnek Türkçe Proje Başlatma Belgesi

2 thoughts on “Neden Proje Başlatma Belgesine (Project Charter) ihtiyaç vardır?

 1. Ayşe

  Küçük ölçekli projelerde de Proje Başlatma Belgesi hazırlamaya gerek var mı? Teşekkürler.

  Reply
  1. Gizem Post author

   Proje Başlatma Belgesi proje yöneticini yetkilendiren ve bir işin yaptırmada size kolaylık sağlayacak bir doküman olmasının yanı sıra; projenizin firmanın ortak hedeflerine ya da müşterinize katacağı faydalar, projeden beklenen çıktılar ve başarı kriterinin neler olacağını özetleyeceğiniz ve projenizin başarısını belirleyecek proje ekibi ve paydaşlarının ilgisini çekmeyi sağlayacak en kritik dokümandır. Bu nedenle projenin küçük ya da büyük olmasına bakılmaksızın, hazırlanmasında fayda vardır.

   Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir