PMP Sınavına Nasıl Hazırlanmalı?

      Yorum yok PMP Sınavına Nasıl Hazırlanmalı?

PMP sınavını ilk seferde geçen biri olarak sınav tecrübelerimi sizinle paylaşmak istedim.

PMP Sınavı hakkında detaylı bilgi:

 • Sınav 200 sorudan oluşuyor ve 4 saat sürmektedir. Sınav test olup, her soruda 4 şık bulunmaktadır.
 • Sınav Türkiye’de prometric sınav merkezlerinde bilgisayar ortamında gerçekleşmektedir.
 • PMI, proje yönetim süreç gruplarına göre sınav sorularının dağılımını aşağıdaki gibi vermektedir:

 • Sınav sırasında mola vermek isterseniz görevliye bilgi vermeniz gerekmektedir. Molalar sınav süresinden düşülüyor.
 • 200 sorudan 175’i değerlendirmeye alınmaktadır. Kalan 25 soru ise sınav sonucunuzu etkilemiyor. Sınava giren kişi, hangi soruların değerlendirme alınıp alınmadığını bilmemektedir.
 • PMI, sınavı geçme skoru ile ilgili net bir bilgi vermiyor ama 175 sorudan ortalama 114 ile 121 soruya doğru yanıt vermek sınavı geçmek için yeterlidir. Diğer ifade ile PMP sınavını geçmeniz için 175 sorudan %65-%69 doğru cevap vermeniz gerekiyor.
 • Sınavda yanlış cevaplar, sınav sonucunuzu etkilemiyor.
 • PMI, bu sınavda sizin teorik bilgi seviyenizi ölçmekten ziyade, gerçek hayatta proje yönet
  imini ne kadar doğru kullandığınıza odaklanıyor. Bu nedenle, PMP Sınavında soruların büyük çoğunluğu, bir vakadan yola çıkarak “Bu durumda ne yapardınız?” türündedir. Eğer gerçek hayatta proje yönetimini kullanmıyor ya da PMI bakış açısına aykırı kullanıyorsanız, bu tür sorular zorlayıcı olabilir.
 • Bazı soruların birden fazla doğru cevabı olabilir. Eğer size “Hemen sonrasında yapılması gereken en doğru şey nedir” sorulmuş ise, bu durumda proje yönetim methodolojisine uygun olarak yapılması gereken ilk ve en doğru adımı seçmeniz istenmiştir. Yapılan diğer hata ise bu tür soruların tüm şıklarını okumadan cevap vermektir.
 • PMI tarafından paylaşılan örnek sorulara yandaki linkten erişebilirsiniz. http://www.pmi.org/certification/project-management-professional-pmp/~/media/PDF/Certifications/PMP%20Sample%20Questions.ashx

 

PMP Sınavına hazırlık tavsiyeleri:

 • PMBOK kitabını okumak zevksiz olsada PMBOK felsefesini anlamak ve kavramlara aşina olmak açısından en az bir kere okumak gerekiyor. PMBOK okurken anlamadığınız yerleri bir kenara not alın. RITA’nın kitabını okuduktan sonra kafanızdaki soru işaretleri büyük ölçüde netleşecektir. Sonrasında PMBOK ‘a dönüp anlaşılmayan noktaların üzerinden geçebilirsiniz.
 • PMBOK okuduktan sonra RITA’nın kitabına çalışabilirsiniz. PMBOK gore oldukça zevkli olan bu kitabı bitirmek fazla zamanımı almadı. Her ünitenin sonundaki soruları çözdüm. Bu sorular PMP sınavına benzer niteliktedir.
 • Ortalama 10-15 soru earned-value (kazanılan değer) analizi ile ilgilidir. Bu konuyu göz ardı etmeyin.

Sınav gününe gelecek olursak;

Sınav öncesi 15 dakika kadar size sınav ekranı ile ilgili bilgilendirme yapıyorlar. Ancak Demo çok basit. O süreyi size verilen karalama kağıtlarına sınav sırasında kullanacağınız bilgileri yazarak değerlendirebilirsiniz. (Okuduğum bir paylaşımda bu sürede not alınamadığından bahsedilmiş. Girdiğiniz sınav merkezindeki talimatları izleyebilirsiniz.)

 • Sorulardan bazıları çok kısa ve hemen cevaplıyorsunuz. Ancak bazı sorular gerçekten çok uzun. Bu nedenle sınava başvuru sırasında Türkçe yardım seçeneğini mutlaka işaretleyin.
 • 4 saat sonunda bir anket yapıyorlar, sınav sonunda sonucu bekliyorsunuz ama karşınıza bir anket çıkıyor. Bu Anket sınav , sınav yeri, sınav konusunda size yönlendiren personel ile ilgili. Ben bu anketi cevapladım. Anketi cevaplayıp cevaplamamak da serbestsiniz.
 •  Sınav sonucunuzu sınav biter bitmez görüyorsunuz ve eğer kazandıysanız,sınavı kazandığınıza dair sınav sonuç kağıdını yazdırıp size veriyorlar.

 

Eğer bu makalemin sınavı geçmenizde yararlı olduğunu düşünüyorsanız ve sınava çalışırken uyguladığınız teknikler ve kaynaklar varsa lütfen yorumlarınızı benimle paylaşın. Sınava girecek herkese başarılar dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir