PMP Sınavı Hazırlık: PMP Sınavı nasıl tek seferde gecilir?

PMP Sınavı Hazırlık Süreci için Tavsiyeler

Bu sınavı ilk seferde geçen biri olarak, PMP sınavı hazırlık tecrübelerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Bu tavsiyelere uyarak ve disiplinli çalışma ile PMP sınavını kolayca geçeceğinizi garanti ediyorum. Yazımın ilk bölümünde PMP Sertifika Sınavı hakkında bilgi verip; sonrasında PMP Sınavı hazırlık aşamasında kullandığım yöntemleri ve PMP Sınav ile ilgili deneyimlerimi anlatacağım.

Proje yönetimi alanında, global çapta en yaygın kabul gören sertifikasyon PMP‘dir. İş ilanlarında artık sıklıkla karşımıza PMP sertifikalı proje yöneticilerinin tercih sebebi olduğu çıkmaktadır. Proje Yönetimi Profesyonellik Sertifika Sınavı (PMP) ile proje yönetimi uygulamaları ve kullanılan araç ve teknikler ile ilgili kişinin bilgi, beceri ve tecrübesi ölçülmektedir. PMP Sınavını kazandığınız zaman, bütün dünyada geçerliliği olan PMP Sertifikasına sahip olursunuz.  Mart 2018 tarihi itibari ile dünya genelinde 853,281 kişi PMP sertifikasyonuna sahiptir.

PMP Sertifikasının Faydaları

PMP Sınavı hakkında detaylı bilgi:

 • PMP Sınavı 200 sorudan oluşuyor ve 4 saat sürmektedir. Sınav test olup, her soruda 4 şık bulunmaktadır.
 • PMP Sınavı Türkiye’de prometric sınav merkezlerinde bilgisayar ortamında gerçekleşmektedir.
 • PMI, proje yönetim süreç gruplarına göre sınav sorularının dağılımını aşağıdaki gibi vermektedir:
PMP Sınavı, PMP Soruları

PMP Sınavında çıkacak soruların süreç gruplarına göre dağılımı

 • Sınav sırasında mola vermek isterseniz görevliye bilgi vermeniz gerekmektedir. Molalar PMP sınav süresinden düşülüyor.
 • 200 sorudan 175’i değerlendirmeye alınmaktadır. Kalan 25 soru ise sınav sonucunuzu etkilemiyor. Sınava giren kişi, hangi soruların değerlendirme alınıp alınmadığını bilmemektedir.
 • PMI, sınavı geçme skoru ile ilgili net bir bilgi vermiyor ama 175 sorudan ortalama 114 ile 121 soruya doğru yanıt vermek sınavı geçmek için yeterlidir. Diğer ifade ile PMP sınavını geçmeniz için 175 sorudan %65-%69 doğru cevap vermeniz gerekiyor.
 • Sınavda yanlış cevaplar, sınav sonucunuzu etkilemiyor.
 • PMI, bu sınavda sizin teorik bilgi seviyenizi ölçmekten ziyade, gerçek hayatta proje yönetimini ne kadar doğru kullandığınıza odaklanıyor. Bu nedenle, PMP Sınavında soruların büyük çoğunluğu, bir vakadan yola çıkarak “Bu durumda ne yapardınız?” türündedir. Eğer gerçek hayatta proje yönetimini kullanmıyor ya da PMI bakış açısına aykırı kullanıyorsanız, bu tür sorular zorlayıcı olabilir.
 • Bazı soruların birden fazla doğru cevabı olabilir. Eğer size “Hemen sonrasında yapılması gereken en doğru şey nedir” sorulmuş ise, bu durumda proje yönetim methodolojisine uygun olarak yapılması gereken ilk ve en doğru adımı seçmeniz istenmiştir. Yapılan diğer hata ise bu tür soruların tüm şıklarını okumadan cevap vermektir.
 • PMI tarafından paylaşılan örnek sorulara yandaki linkten erişebilirsiniz. http://www.pmi.org/certification/project-management-professional-pmp/~/media/PDF/Certifications/PMP%20Sample%20Questions.ashx

PMP Sınavı hazırlık için tavsiyeler:

 • PMBOK kitabını okumak zevksiz olsada PMBOK felsefesini anlamak ve kavramlara aşina olmak açısından en az bir kere okumak gerekiyor. PMBOK okurken anlamadığınız yerleri bir kenara not alın. RITA’nın kitabını okuduktan sonra kafanızdaki soru işaretleri büyük ölçüde netleşecektir. Sonrasında PMBOK ‘a dönüp anlaşılmayan noktaların üzerinden geçebilirsiniz.
 • PMBOK okuduktan sonra RITA’nın kitabına çalışabilirsiniz. PMBOK gore oldukça zevkli olan bu kitabı bitirmek fazla zamanımı almadı. Her ünitenin sonundaki soruları çözdüm. Bu sorular PMP sınavına benzer niteliktedir.
 • Ortalama 10-15 soru earned-value (kazanılan değer) analizi ile ilgilidir. Bu konuyu göz ardı etmeyin.

PMP Sınav gününe gelecek olursak;

PMP Sınavı öncesi 15 dakika kadar size sınav ekranı ile ilgili bilgilendirme yapıyorlar. Ancak Demo çok basit. O süreyi size verilen karalama kağıtlarına sınav sırasında kullanacağınız bilgileri yazarak değerlendirebilirsiniz. (Okuduğum bir paylaşımda bu sürede not alınamadığından bahsedilmiş. Girdiğiniz sınav merkezindeki talimatları izleyebilirsiniz.)

 • Sorulardan bazıları çok kısa ve hemen cevaplıyorsunuz. Ancak bazı sorular gerçekten çok uzun. Bu nedenle sınava başvuru sırasında Türkçe yardım seçeneğini mutlaka işaretleyin.
 • 4 saat sonunda bir anket yapıyorlar, sınav sonunda sonucu bekliyorsunuz ama karşınıza bir anket çıkıyor. Bu anket sınav , sınav yeri ve sınav konusunda size yönlendiren personel ile ilgili. Ben bu anketi cevapladım. PMP Sınav Anketini cevaplayıp cevaplamamak da serbestsiniz.
 •  PMP Sınav sonucunuzu sınav biter bitmez görüyorsunuz ve eğer kazandıysanız, sınavı kazandığınıza dair PMP sınav sonuç kağıdını yazdırıp size veriyorlar.

Eğer bu makalemin sınavı geçmenizde yararlı olduğunu düşünüyorsanız ve sınava çalışırken uyguladığınız teknikler ve kaynaklar varsa lütfen yorumlarınızı benimle paylaşın. PMP Sınavı başvurusu nasıl yapılır? Detaylar için pmp-sınavı-basvurusu makaleme bekliyorum. PMP Sertifikasyon sınavına girecek herkese başarılar dilerim.

2 thoughts on “PMP Sınavı Hazırlık: PMP Sınavı nasıl tek seferde gecilir?

 1. Metin Atalay

  Merhaba Gizem Hanim,
  Pmp sinavina Turkce hazirlananlar icin onerebileceginiz kaynaklar nelerdir? Tesekkurler.

  Reply
  1. Gizem Kaya Yalçın Post author

   Merhaba Metin Bey, öncelikle PMBOK-6 kitabının Türkçe çevirisini mutlaka temin edin. PMI TR gönüllülerinin katkılarıyla Türkçeye çevrilen kılavuzu https://www.pandora.com.tr/kitap/proje-yonetimi-bilgi-birikimi-kilavuzu-pmbok-kilavuzu-6-baski-cevik-uygulama-klavuzu/663188 nolu linkten satın alabilirsiniz. Bunun yanında size tavsiyem bunun haricinde 1 adet ek kaynaktan yararlanmanız. Bir önceki PMBOK kılavuzu versiyon-5 ile uyumlu Head First (3.baskı) kitabının Türkçe çevirisi yapılmıştı fakat PMBOK-6 ile uyumlu İngilizce kitabı henüz (21 Eylül 2018) satışa sunulmuşken, Türkçe çevirisinin yayımlanması biraz daha zaman alabilir.

   Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir