PMP Sınavı basvurusu nasıl yapılır?

PMP Sınavı Başvuru Süreci Nasıl Yapılır?

PMP Sınavı Başvurusu yapabilmek hangi koşulları sağlamanız gerekir?

PMP Sınavı Başvurusu için ilk kriter, eğer 4 yıllık üniversite mezunuysanız, en az 3 yıllık (36 ay /4,500 saat) Proje Yönetim tecrübesine sahip olmanız gerekiyor. Örneğin aynı tarih aralığında iki ayrı proje yönettiyseniz sadece biri dikkate alınıyor. (Örneğin Ocak-Nisan Ayında A Projesi; Mart- Haziran Ayı içinde B Projesini yönettiyseniz , sistem bunu toplamda 6 aylık tecrübe olarak görüyor. Mart-Nisan Ayı içinde çakışan iki projeden sadece birini dikkate alıyor.)

PMP Sınavı başvurusu için, en az 35 saatlik Proje Yönetimi Eğitimi almış olmanız gerekiyor. (Eğer Üniversitede Proje Yönetimi dersi aldıysanız bunu da saydırabiliyorsunuz.)

Toplam tecrübenize bakıldığında 5 Süreç Grubunun tamamına ait tecrübeniz olması gerekiyor. Bu değerlendirme için girdiğiniz projelerin bütününe bakılıyor. Her bir proje için tek tek tüm süreç grubuna ait deneyime sahip olmanız şartı aranmıyor.

PMP Sınavı başvurusu online ortamda nasıl yapılır?

Sınav için PMI.org sitesinden online başvuru yapabiliyorsunuz. (https://certification.pmi.org/)

Online başvuruyu başlattığınızda, “tamamlanmadı” olarak kaydetip, 90 gün içerisinde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. 90 Gün içinde başvuruyu tamamlamanız gerekiyor.

Başvuruyu yaptıktan sonra PMI, başvurunuzu değerlendirip 5 Gün (online başvuru için) içinde dönüş sağlıyor. Eğer denetim için seçilirseniz bu süre istenilen evrakları tamamlamanıza ve incelemeye göre uzayabilir.

PMP Sınavı Başvuru ücreti ne kadardır?

Eğer PMP Sınavına ilk defa girecekseniz, sınav başvuru  ücreti üye olanlar için 405 USD, üye olmayanlar için 555 USD’dir. PMI üyeleri için, PMP sınavı başvuru ücreti daha düşük ve 1 yıl boyunca online eğitim vb… imkanlardan yararlanabiliyorsunuz.

PMP Sınav Başvurusunu yaptıktan sonra, başvuru iptal edebilir ya da ertelenebilir mi?

Eğer sınav tarihine 1 aydan fazla varsa başvuruyu iptal edebilir ve paranızın tamamını geri alabilirsiniz. Örneğin 5 Temmuz tarihinde sınava gireceksiniz, bu durumda en geç 4 Haziran ya da öncesi yapacağınız iptal ya da erteleme işleminde paranızı geri alabilirsiniz.

Eğer sınav tarihine 30 takvim günü ya da daha az kaldıysa, bu durumda 70 USD ceza ödeyerek sınavı iptal edebilir ya da erteleyebilirsiniz. Fakat 2 takvim günü içinde yapılan iptal veya ertelemelerde paranın tamamı kesilecektir.

PMP Sınavını nasıl ilk seferde geçersiniz? Detaylar için pmp-sinavina-nasil-hazirlanmali makaleme bekliyorum.

PMP Sınavı başvurucu süresine ait soru ve deneyimleriniz için lütfen yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir