PMP Sınavı basvurusu nasıl yapılır?

  • Eğer 4 yıllık üniversite mezunuysanız, en az 3 yıllık (36 ay /4,500 saat) Proje Yönetim tecrübesine sahip olmanız gerekiyor. Örneğin aynı tarih aralığında iki ayrı Proje yönettiyseniz sadece biri dikkate alınıyor. (Örneğin Ocak-Nisan Ayında A Projesi; Mart- Haziran Ayı içinde B Projesini yönettiyseniz , sistem bunu toplamda 6 aylık tecrübe olarak görüyor. Mart-Nisan Ayı içinde çakışan iki projeden sadece birini dikkate alıyor.)

 

  • En az 35 saatlik Proje yönetimi Eğitimi almış olmanız gerekiyor. (Eğer Üniversitede Proje Yönetimi dersi aldıysanız bunu da saydırabiliyorsunuz.)

 

  • Toplam tecrübenize bakıldığında 5 Süreç Grubunun tamamına ait tecrübeniz olması gerekiyor. Bu değerlendirme için girdiğiniz projelerin bütününe bakılıyor. Her bir proje için tek tek tüm süreç grubuna ait deneyime sahip olmanız şartı aranmıyor.

 

 

  • Online başvuruyu başlattığınızda, “tamamlanmadı” olarak kaydetip, 90 gün içerisinde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. 90 Gün içinde başvuruyu tamamlamanız gerekiyor.

 

  • Başvuruyu yaptıktan sonra PMI başvurunuzu değerlendirip 5 Gün (online başvuru için) içinde dönüş sağlıyor. Eğer denetim için seçilirseniz bu süre istenilen evrakları tamamlamanıza ve incelemeye göre uzayabilir.

 

  • Sınav başvuru fiyatlarına PMI sitesinden bakabilirsiniz. PMI üyeleri için başvuru ücreti daha düşük ve 1 yıl boyunca online eğitim vb… imkanlardan yararlanabiliyorsunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir