PMBOK 6. Baskisi Yolda, Neler mi Degisecek?

PMBOK 6. Baskısı ne zaman yayımlanacaktır?

Son versiyonunun resmi yayınlanma tarihi 6 Aralık, http://www.pmi.org/ üye olanlanlar ise kitabı dijital olarak da indirebilirler.

Yeni PMBOK 6. Baskısı sonrası, PMP Sınavında değişiklik bekleniyor mu?

Evet, 2018’in ilk çeyreğinde sınav içeriği de PMBOK 6. baskısına göre yeniden düzenlenecek. Sınava hazırlık için hangi versiyonu kullanmanız gerektiğine şu şekilde karar verebilirsiniz:

  • Sınava 26 Mart 2018 tarihinden önce mi girecek siniz?  PMBOK® Guide 5. baskısına çalışın.
  • Sınava 26 Mart 2018 tarihinden sonra mi girecek siniz?  PMBOK® Guide 6. baskısına çalışın.

PMBOK 6. Baskısı ile bizleri neler bekliyor?

Agile PMBOK’da hak ettiği yeri sonunda elde ediyor!

Agile (çevik) metodolojisinin, PMBOK’da yer alması uzun süredir tartışılıyordu. Proje paydaşlarından gelen taleplerde dikkate alınarak,  Agile’ın dahil olduğu uyarlanabilen / değişim güdümlü /çevik yaklaşımlar ile ilgili daha zengin bir içerik PMBOK 6. baskısında bizi bekliyor. Her bilgi alanı altında, agile(çevik), tekrarlayan (iteratif) ve uyarlamalı yaklaşımların projelere nasıl entegre edileceğine yönelik bilgi verilmesi en önemli gündem maddesi olarak karşımıza çıkacak.

İlaveten, PMI Talent Triangle™ (PMI Yetenek Üçgeni) ve günümüz pazarında başarılı olmak için gerek duyulan proje yönetim becerilerin de (teknik, liderlik, stratejik yönetim) detaylı olarak PMBOK 6. Baskısında yer alması planlanıyor.

Peki proje bilgi alanında ve süreçlerde ne gibi değişikler olacak?

2 adet Proje bilgi alanında ise isim değişikliğine gidiliyor:

Project Time Management (Proje Zaman Yönetimi) -> Project Schedule Management (Proje Zaman Çizelgesi Yönetimi)

Project Human Resource Management (Proje İnsan Kaynakları Yönetimi)-> Project Resource Management (Proje Kaynakları Yönetimi). (PMBOK 5 baskısında, bu başlık altında sadece insan kaynağına odaklanılmışken, yeni versiyonda fiziksel kaynaklar da ele alınacaktır.)

PMBOK 6. Baskısında 3 yeni sürecin ilave edilmesi planlanıyor:

  • Manage Project Knowledge (Proje Bilgisinin Yönetimi) -> Yürütme Süreçleri Grubu- Proje Entegrasyon Yönetimi Bilgi Alanı kapsamına dahil ediliyor.
  • Implement Risk Responses (Risk Cevaplarının Uygulanması)  -> Yürütme Süreçleri Grubu- Proje Risk Yönetimi Bilgi Alanında yer buluyor.
  • Control Resources (Kaynakların Kontrolu) -> İzleme ve Kontrol Süreçleri Grubu-Proje Kaynak Yönetimi Bilgi Alanına ilave ediliyor.

1 adet sürecin ise silinmesi planlanıyor:

  • Close Procurements (Tedariklerin Kapanışı) süreci kaldırılacak ve bunun içeriği “Proje ya da Fazın Kapatılması” süreci altında işlenecektir.

Bu durumda toplam süreç adetleri 47’den 49 çıkacaktır!

Bunlara ilaveten PMBOK 6. Baskısı yayımlanana kadar ilave değişiklikler de olabilir.  Yeni baskının yayımlanmasına halen uzun bir yol var. PMBOK 6’nın neler getireceğini söylemek için henüz erken diyebiliriz.

Konuyu daha fazla uzatmadan, sizden ufak bir de ricam olacak. Merak ettiğiniz konularda, makalelerin altına yorum yazar ya da mail atarsanız, sorularınızı yanıtlamaktan ve bununla ilgili post yazmaktan memnuniyet  duyarım. Bana gizemkaya@projesehri.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir