Neden Proje Başlatma Belgesine (Project Charter) ihtiyaç vardır?

Proje Başlatma Belgesi (Project charter) nedir ve neden gereklidir?

Proje Başlatma Belgesi olmadan projeye başlamamalısınız. Bu doküman, projenizin değerini ortaya koyan, projenizi ve proje yöneticisini ilgili projede çalışmak üzere yetkilendiren bir belgedir.

Proje Başlatma Belgesinin yararlarını aşağıdaki gibi özetlemek mümkündür:

♣Proje Başlatma Belgesi formal olarak projenin var oluşunu kabul ve ilan eden bir belgedir. Diğer bir ifadeyle, Proje Başlangıç Belgesi olmadan proje ortaya çıkamaz.

♠Proje Yöneticisine, projeyi yürütme yetkisi veren belgedir. Çoğu organizasyonlarda; organizasyon şemasında proje ekibi, proje yöneticisine bağlı değildir. Bu nedenle proje yöneticisinin ilgili projeye atandığının resmi olarak bu belge ile ilan edilmesi önemlidir.

♠Tüm proje paydaşlarına proje hakkında gerekli bilgiyi sunarak, projenin anlaşılmasında önemli rol oynar. Projenin başarılı olmasının en büyük kriterlerinden birisi de etkin iletişimdir, paydaşların desteği olmadan başarı söz konusu olamaz.

Proje Başlatma Belgesi Proje Yöneticisi ya da Proje Sponsoru tarafından yazılabilir. Fakat, Proje Sponsoru tarafından mutlaka onaylanması gerekir. Proje başlangıç belgesinde, detaylı zaman & maliyet bilgisi ya da tam kapsamlı risk analizi yer almaz. Detaylı planlama aşamasına, projeye bu belgenin onaylanması ile yetki verildikten sonra  geçilir.

2 thoughts on “Neden Proje Başlatma Belgesine (Project Charter) ihtiyaç vardır?

 1. Ayşe

  Küçük ölçekli projelerde de Proje Başlatma Belgesi hazırlamaya gerek var mı? Teşekkürler.

  Reply
  1. Gizem Post author

   Proje Başlatma Belgesi proje yöneticini yetkilendiren ve bir işin yaptırmada size kolaylık sağlayacak bir doküman olmasının yanı sıra; projenizin firmanın ortak hedeflerine ya da müşterinize katacağı faydalar, projeden beklenen çıktılar ve başarı kriterinin neler olacağını özetleyeceğiniz ve projenizin başarısını belirleyecek proje ekibi ve paydaşlarının ilgisini çekmeyi sağlayacak en kritik dokümandır. Bu nedenle projenin küçük ya da büyük olmasına bakılmaksızın, hazırlanmasında fayda vardır.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir