Başarılı Proje Yöneticisinin 10 Temel Özelliği

Başarılı Proje Yöneticisinin Özellikleri:

  1. İyi ilişkiler kurar

İyi proje yöneticisi, her seviyeden kişi ile iletişime geçebilen kişidir. Güven, iyi bir ilişkinin temel yapı taşıdır. Güven kazanmak için öncelikle ekibinize güvenmeniz gerekir. Proje ekibinin güvenini kazanmak istiyorsanız; ekibinizle kuracağınız ilişkinin dürüst olması, ekibinizin fikirlerine değer vermeniz, projenin vizyonunu doğru olarak aktarmış olmanız ve bu vizyona uygun olarak hareket etmeniz, projenin ilerleyişi ile ilgili düzenli bilgi vermeniz, ekibinize insiyatif vererek; yapılan işe olabildiğince az kontrol ve müdahele etmeniz gerekir. İyi bir proje yöneticisiyseniz, ekibinizin başarılarını taktir etmenin ne denli önemli olduğunu bilirsiniz. Ekibin motivasyonunu yüksek tutmak iyi proje yöneticisinin özellikleri arasındadır.

  1. Sonuç odaklıdırlar

İyi proje yöneticisi, iş takibini iyi yapan ve çıkan sonucun istenilen nitelik ve zamanda tamamlandığından emin olan kişidir.

  1. Az toplantı çok iş prensibini benimserler

İş hakkında gereğinden fazla konuşarak zaman kaybetmekten ziyade; faaliyete geçmeye odaklanırlar.

  1. Planlamanın önemini bilir

İyi proje yöneticisi, planlamanın şart olduğunu bilir ve planlama yapmadan projeye başlamaz.

  1. Şikayet etmez

Zorlu durumlarda bile pozitif yaklaşım ile sorunu çözmeye odaklanır, geçmişte yapılan hatalardan ders  çıkartır. İyi proje yöneticileri, kriz anında soğuk kanlılığını koruyan, etrafındaki kişilere güven telkin eden ve krizi fırsata çeviren kişilerdir.

  1. İşini tutkuyla yaparak ekibe ilham verirler

İşi angarya olarak görmeden tutkuyla yapabilmesi ve etrafındakilere de bu tutkuyu aşılayabilmesi iyi proje yöneticisinin özellikleri arasındadır. İyi proje yöneticisi  etki uyandıran ve ilham verendir.

  1. İhtiyaçları öngörür

Kişilerin gerçekten neye ihtiyaç duyduğunu anlar ve çözümle gelir.

  1. Çok iyi problem çözücüdürler

Ortaya çıkabilecek problemleri öngörebilen, doğru zamanda doğru kararlar ile problemlere müdahele eden kişilerdir. Problemlerin tamamına tek başına müdahele edemeyeceklerini bildikleri için, yeri geldiğinde ekibin desteğini almaktan kaçınmazlar.

  1. Doğru işi doğru kişiye delege ederler

Proje ekibindeki kişilerin yeteneklerini iyi analiz edip, o kişilerin güçlü yanlarını dikkate alarak; görev paylaşımına giderler.

  1. İyi karar vericidirler

Hızlı bir şekilde karar verebilme ve kendinden emin şekilde aksiyon alabilme yeteneğine sahiptirler.

Neden Proje Yönetim Ofisine ihtiyaç vardır? öğrenmek için bu linki tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir